جدیدترین اخبار

هنر تلاوت قرآن در سایت تنغیم، پایگاه جهانی قرآنیان

لطایف قرآنی (10)

 

 

 

از ماست که بر ماست
شخصی شیر می فروخت و آب در آن می ریخت، پس از چندین سال، سیلابی بیامد و گوسفندان و اموالش را برد. به پسر خود گفت: نمی دانم این سیل از چه آمد؟
پسر گفت: ای پدر، این آبی است که به شیر داخل می کردی اندک اندک جمع شد و هرچه داشتیم برد.
«وما اصابکم من مصیبة فبما کسبت ایدیکم؛ و آن چه از رنج و مصائب به شما می رسد، همه از اعمال زشت خود شما است».
شوری (42)، آیه 30
فیلمنامه حضرت یوسف
بدون تردید بهترین الگو برای انسان ها زندگی پیامبران الهی است که بحمد للّه در سال های اخیر تلاشهای زیادی برای کودکان و نوجوانان در مجلات و کتب داستانی شده است، امّا خلأ کمبود داستان های پیامبران و قصص قرآنی در حوزه فیلم و تصویر به شدت مشهود است و علی رغم گستردگی موضوعات و غنای سوژه های قرآنی، متأسفانه کمتر به آنها توجه شده است و می توان گفت مورد بی مهری هنرمندان قرار گرفته است.
فیلمنامه مجموعه تلویزیونی حضرت یوسف از تلاش های درخوری است که آهنگ جبران چنین کمبودی را دارد. جناب آقای نجف علی حسن زاده، که خود از طلاّب و فضلای برجسته و روشنفکر حوزه علمیه مشهد است، پس از دوسال تحقیق در تفاسیر و تاریخ و قصص قرآن، فیلمنامه حضرت یوسف را به رشته تحریر درآورده و در یک سریال 18 قسمتی در 316 صفحه تقدیم هنر دوستان و علاقه مندان داستان های قرآنی کرده اند.
داستان حضرت یوسف علاوه بر آن که خداوند در قرآن آن را بهتر قصه ها (احسن القصص) نامیده است، کامل ترین داستانی است که در قرآن آمده است و به همین جهت بیشترین نکات آموزنده قرآنی و مسائل اخلاقی، تربیتی، سیاسی به صورت سازنده و مفید در آن یافت می شود.
داستان حضرت یوسف داستان روز جامعه جوان ماست. تشریح عنایت پروردگار جهان به بنده عفیف، پاکدامن، باتقوا و عاشق خود در این داستان، حدیث دلربایی است که جان های پاک را به سوی خود می کشد. داستان حضرت یوسف تنها قصه ای است که در آن از عشق سخن می گوید، از عشق مجازی زلیخا و عشق حقیقی یوسف، که با بیانی زیبا و لطیف سرانجام این دو به تصویر کشیده شده است.
روان بودن متن گفتگوهای فیلمنامه، زیبایی این مجموعه تلویزیونی را در ایجاد ارتباط راحت تر و مأنوس تر با بینندگان خود دو چندان کرده است.
سؤال و جواب
سؤالات زیادی از خوانندگان محترم و جوانان عزیز درباره قرآن کریم به دستمان رسیده است که پاسخ برخی از آن ها را ارسال داشته ایم. بخشی از سؤالات مانند چگونگی نزول قرآن کریم، جمع آوری آن، کیفیت وحی و … مربوط به علوم قرآن است که ان شاءاللّه در شماره های بعدی بشارت به صورت سلسله وار از آن ها بحث خواهد شد. مواردی را نیز در هر شماره از مجله با پاسخ آن درج می نماییم.