جدیدترین اخبار

هنر تلاوت قرآن در سایت تنغیم، پایگاه جهانی قرآنیان

«فرج‌الله شاذلی» از تلاوت در مسجد الازهر محروم شد!

در حالی که جامعه مصر به کشوری میانه‌رو و محب اهل بیت(ع) شناخته می‌شود، معاون شیخ الازهر، فرج‌الله شاذلی، قاری برجسته این کشور را تنها به خاطر گفتن اذان به سبک شیعیان در عراق از تلاوت در مسجد جامع الازهر محروم کرد!به گزارش تنغیم نثل از پایگاه اطلاع‌رسانی «صدی البلد»، عباس شومان اظهار کرد: «شاذلی به دلیل پخش ویدیویی منتسب به وی که در آن عمامه بر سر گذاشته، به گفتن اذان به سبک شیعیان پرداخته و برای ظهور مهدی منتظر(ع) دعا کرده است، دیگر حق تلاوت قرآن در مسجد جامع الازهر را ندارد.»

شومان طی پیامی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک اعلام کرده است: «فرج‌الله شاذلی تنها به عنوان نمازگزار می‌تواند وارد مسجد جامع الازهر شود و اجازه تلاوت در این مسجد را ندارد».
وی همچنین بیان کرده است که برای الازهر مایه افتخار نیست که شخصی مانند شاذلی به این مرکز وابسته باشد. وی همچنین خواستار شد که وزیر اوقاف مصر، وی را از تلاوت در همه مساجد وابسته به این وزارتخانه منع کند.
معاون شیخ الازهر با اشاره به انتشار ویدئوی این اقدام فرج‌الله شاذلی در سایت‌های مختلف، تحت‌پیگرد قرارگرفتن وی را خواستار شده است!
وی، فرج‌الله شاذلی را به دریافت پول از شیعیان متهم کرد و خطاب به این قاری اظهار داشت: «چند دینار ارزشی ندارد که دین و علم خود را در روزهای آخر عمرت بفروشی. اگر همه دنیا متحد شود نمی‌تواند سنی بودن مصری‌ها را تحت تأثیر قرار دهند».
شیخ عباس شومان، تحقیق دادگاه درباره این مسئله را خواستار شد و افزود: تسنن مورد نظر الازهر شریف در خون ملت مصر جاری است و هیچ‌چیز نمی‌تواند اعتقادات آنان را تحت تأثیر قرار دهد.
عباس شومان در حالی در برابر اقدام فرج‌الله شاذلی موضعی خصمانه اتخاذ کرده است که مرکز اسلامی الازهر بارها خود را مدعی دفاع از وحدت شیعه و سنی دانسته و به تسامح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بین آنان دعوت کرده است.
معاون شیخ الازهر با اتخاذ چنین موضعی جایگاه الازهر را در تقریب و وحدت بین مسلمانان زیر سؤال برده و صراحتا با هرگونه تلاش برای حفظ وحدت و دوری از تفرقه به مقابله برخاسته است.
فرج‌الله شاذلی از داوران بین‌المللی مسابقات قرآن، قاریان مطرح رادیو و تلویزیون مصر و دبیرکل اتحادیه قاریان این کشور است؛ وی تاکنون در بسیاری از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم که در کشورمان برگزار شده است، به‌عنوان داور حضور داشته و در محافل قرآنی شهرهای مختلف ایران به تلاوت قرآن پرداخته است.